Geçmişten Günümüze El Sanatları

El sanatlarının geleneksel olarak kültürün etkisinde geliştiği tarih boyunca birçok farklı malzeme en sanatlarının kaynağı olmuştur.

Halıcılık, kilimcilik, kumaş dokumacılığı, yazmacılıkla kadın odaklı başlayan ve daha sonra çinicilik, deri işçiliği, çömlek yapımcılığı, oya ve dantelcilik, sepetçilik ahşap ve ağaç işçiliği gibi birçok farklı el sanatı ürünü ortaya çıkmıştır.

Az da olsa dokumacılıktan evvel minyatür sanatının da bazı örnekleri görülmüştür. Ancak ağırlıklı olarak halıcılık ve el işi sanatı alanında Türk el sanatları gelişmiştir. Hammadde olarak yün, tiftik ve ipek kullanılan el sanatları ürünleri, Anadolu’da oldukça yaygındır.

Dokumacılık

Dokumacılık genel anlamda, eğirme ya da farklı yollarla iplik haline getirilen elyafın, değişik metotlarla birleştirilip tutturulması yoluyla elde edilen süslemeli ürünlerdir.

Geçim kaynağı olarak Anadolu’da oldukça fazla bir şekilde kullanılan, duygu ve düşünceleri iletmek için üretilen el emeği ürünü, dokumacılığın halı, kilim ve el işi ürünleri ile ortaya çıkma şeklidir. Halı ve kilim dokumacılığı oldukça gelişmiş bir el sanatları ürünüdür.

Özellikle küçük yaştan itibaren bu işi öğrenen kız çocukları, büyüdüklerinde ciddi derecede başarılı olan dokuma ürünlerini ortaya çıkarmıştır.

Kültürün İzleri

Dokunduğu kültürün tüm izlerini en iyi şekilde ortaya çıkaran el sanatlarının seramik ve çinicilik konusunda da iyi bir konum aldığı bilinmektedir.

Her şehrin kültürünü görebileceğiniz dokumacılık sektöründe, el sanatlarını uygulayan kişinin duyguları tüm çıplaklığıyla yer almaktadır. Ahşap ve taş işçiliği konusunda da güzel eserlerin olduğu kültürümüzde, son yıllarda Arap harfleriyle yapılan hat sanatı da popüler olmuştur ancak öz kültürümüzü yansıtmayan bu sanat bir çeşit hobi olarak yapılmaktadır.

Geleneksel sanatların en önemli değerlerinden olan el işi oya ve danteller de, ciddi bir geçim kaynağı olarak Anadolu’da halen yapılmaktadır.

Ekonomik Katkısı

Anadolu kentlerinde kadınlar el işçiliği sayesinde geçimlerini sağlamaktadır. Asırlardır her duygunun ince ince işlendiği bu e emeği ürünlerin günümüzde internet aracılığıyla da satılması mümkün olmaktadır.

Her zaman kültürün en önemli aracı olan el sanatları Türkiye için kaybolan değerlerden olmaması için, daha etkili bir biçimde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir