Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her insan, hayatının bir döneminde kilo vermek için çaba gösterir. Bu çabaların sonuç vermesi için sağlıklı beslenmek en önemli felsefedir.

Günümüzde gelirin düşük olduğu hanelerde yeterince protein alımı gerçekleşmemektedir. Hamur işleriyle beslenen kişilerde metabolizma şeker yakıcı olarak çalışır ve bu da sürekli acıkma, tatlı krizlerine girme gibi belirtileri beraberinde getirir. Onun dışında kahvaltının atlanması ve geçiştirilmesi durumunda yine sağlıksız besinler alınması her zaman kilo sorunlarıyla boğuşmaya neden olur.

Fazla kilolardan kurtulmaya karar verdiğinizde, her zaman kararlı olmanız ve beslenme listenizi ciddi derecede değiştirmeniz gerekmektedir.

Diyetteyken Yapmamanız Gereken Beslenme Hataları

Diyetteyken eski beslenme alışkanlıklarınıza geri dönmeyecek şekilde bir plan yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu beslenme alışkanları, birçok kişinin kilo almasının en temel sebebidir.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Protein ağırlıklı beslenerek, vücudunuzu yağ yakıcı metabolizma şekline sokabilirsiniz. Böylece tatlı krizleriniz de sona erer. Kilo vermek istiyorsanız ;

  • Kesinlikte paketlenmiş gıdalar tüketmemeli,
  • Bur cubur krizlerinizde kaçamak dahi olsa hiçbir şey yememelisiniz,
  • Koyu yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermelisiniz,
  • Haftada 3-4 gün et ürünleri tüketmeli,
  • Süt ve süt ürünlerinden günlük 1 porsiyon yemeli,
  • Şekerli ve unlu gıdaları kesinlikle tüketmemelisiniz.

Ayrıca 1 haftada 5 kilo verdiren diyet şeklindeki sağlıksız şok diyetleri de uygulamamalısınız. Bu diyetler metabolizmanızı ciddi derecede bozabilir.

Ekmek Konusuna Açıklık Getirelim

Beyaz ekmeği hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Ancak tam tahıllı ekmeklerden günde bir iki dilim tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir ekmek, için delikler olmayan ekmektir. Zaten bir dilimi bile doymanıza yeteceği için, sorunsuz bir şekilde tüketebilirsiniz.

Tam buğday ekmek tüketmek dışında hamur işleri, şekerli gıdalar ve paketlenmiş ürünler kullanmamanız gerekmektedir.

Form Ürünleri

Form ürünlerinin de kalorisinin düşük olduğunu düşünerek tüketilmemesi gerekmektedir. Kilo almanın en büyük nedenlerinden biri de bu ürünlerdir. Meyveli yoğurt yemek istiyorsanız, doğal yoğurt ve taze meyve yiyin, gidip hazır olan yoğurdu tercih etmeyin.

Bu gibi önlemlerle daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz ve hayatınızda sağlıklı besinlere yer vererek bağışıklık sisteminizi de geliştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir